Царево
Град Царево е разположен на полуостров, на около 66 км южно от Бургас. Само на около 40 км южно от Царево е границата на България с Турция. Територията на общината заема голяма част от Странджа планина, а бреговата ивица е силно разчленена. На юг от града се намира връх Папия с 502 м надморска височина и гледката оттам към Царево и крайбрежието на Странджа е прекрасна. С многообразието от природни, исторически и архитектурни забележителности, Царево се очертава като една от най-атрактивните дестинации за отдих на Южното Черноморие.
Мекият климат, близък до този на страните от средиземноморския басейн е привличал хората да се заселват по тези земи от най-дълбока древност. Затова следите от човешко присъствие и паметници на културата са много и изключително разнообразни – уникални тракийски гробници, добре запазени останки от гръцкото и римското владичество, базилики от ранно християнство и късно средновековие. Хилядолетната човешка цивилизация по тези земи е оставила тук множество оригинални културни паметници: долмени, тракийски светилища и жертвеници, надгробни могили и могилни некрополи, множество параклиси и свещени извори.
Днес Царево се дели на стара и нова част. През 80-те години на ХІХ век голям пожар унищожил голяма част от града и днес са много малко сградите, останали отпреди пожара. На южния полуостров на Царево се намира църквата „Свето Успение Богородично”. На мястото на сегашната църква е съществувал друг храм. Църквата е строена през 1831 г., а съвременният й вид е от 1895 г. Част от иконите в храма се датират от края на ХVІІІ в. На 7 км от града е курортното селище Лозенец, в близост до Царево се намират плажовете на бившите къмпинги „Корал”, „Юг” и „Оазис”. Недалеч са и други курортни градчета като Ахтопол, Синеморец, Китен и др.
Море, планина и реки, екзотична растителност и многообразие на животински и растителни видове в съчетание с традициите и автентичната странджанска култура и обичаи, предоставят разнообразни възможности за развитие на туризъм. Царево е привлекателен през летния сезон за практикуване на морски ваканционен туризъм със своите красиви плажове с дребнозърнест пясък и кристално чиста морска вода. Тук има разнообразие от съвременни места за настаняване, както и заведенията за хранене и развлечение, които предлагат богата национална кухня и морски деликатеси. Царево има богата културна програма. Традиционно през август се провежда Седмица на морето, Международен фестивал на мановия мед, национални и международни фолклорни фестивали
Непосредствената близост на Странджа е причина за развития еко и планински туризъм в региона. Странджа е на едно от първите места сред защитените територии в Европа по биологично разнообразие. Тук се срещат около 50% от представителите на българската флора с голям брой ендемити, реликти и вписани в Червената книга редки и застрашени видове. Символ на парка е цъфтящата с приказно красиви огромни виолетови цветове странджанска зеленика. Голямо е разнообразието и на фауната. От всички защитени територии на страната в Странджа има най-голям брой сладководни риби, влечуги, прилепи и други дребни бозайници. От тук минава миграционният път на птиците Виа Понтика, което обуславя установените до сега 263 вида птици на тези територии. От тях 124 гнездят тук.